Neparasto uzdevumu vienības

Vanags 

 

Zemessardzes specialo uzdevumu vienība "Vanags". Vienība tika iekļauta Speciālo uzdevumu vienībā.

 

Speciālo uzdevumu vienība.

1991. gada 19. septembrī Augstākās padomes apsardzes dienesta sastāvā tika izveidots Speciālo uzdevumu bataljons. 1992. gadā to pārdēvēja par Speciālo uzdevumu vienību un pakļāva Aizsardzības ministrijai. 

 

Vecā simbolika – kokarde, piedurknes uzšuve un ar kokardi bieži vien jauktā vienības goda zīme.

 

 Jaunā simbolika: 

 

Vienības kokarde:

 

 

Uzšuves varianti.

Duncis un zibens vienības simbolikā acīmredzot ir noskatīti no ASV Īpašo uzdevumu spēku jeb "zaļo berešu" piedurknes uzšuves, kura tika apstiprināta 1955. gadā, tikai zibeņu skaits samazināts no trijiem līdz vienam.

Saeimas un valsts prezidenta drošības dienests

1990. gada 26. novembrī tika izveidots Pirmais policijas bataljons, kurš uzticību Latvijai zvērēja 1991. gada 30. aprīlī. 1991. gada 26. augustā bataljonu pārveidoja par Latvijas Republikas Augstākās Padomes apsardzes dienests, bet 1992. gada 28. janvārī pārdēvēts par LR Drošības dienestu. 1994. gadā dienests tika pārveidots par Saeimas un valsts prezidenta drošības dienestu un pakļauts Aizsardības ministrijai. Ar 2009. gada 1. janvāri dienestu pievienos Militārajai policijai, saglabājot dienesta simboliku un nosaukumu. 

 

Drošības dienesta simbolika ir ļoti daudzveidīga: vanags kokardē, valsts ģerbonis uzšuvē, atloka zīme ar burtiem "DD", vienības logo un krūšu zīme zila krusta veidā, sava parādes tērpa zīmotņu, iešuvju un cepures aploka krāsa – melna.

 

Militārā policija

Militārā policija izveidota 1997. gadā pēc Drošības dienesta pārorganizācijas. No 2009. gada Militārajai policijai tiek tiek pievienots Drošības dienests, saglabājot tā nosaukumu un simboliku

 

Sakrustotās pistoles Militārās policijas simbolikā ir kopija no ASV Militārās policijas simbolikas, kas radīta 1922. gadā. Sarkanās beretes ir tradicionālā Lielbritānijas Militārās policijas galvassega. Latvijas militārajai policijai ir vēl viena atšķirības zīme – sarkana akselbante.