Artilērijas inspektora vadībā esošās vienības

Atsevišķais artilērijas divizions

 

1920. gada 1. decembrī uzsāka darbu Artilērijas instruktoru baterija, kuras uzdevums bija sagatavot instruktorus artilērijas daļām. Ar 1922. gadu darbu sāka divīziju artilērijas pulku instruktoru baterijas un Artilērijas instruktoru baterija turpmāk gatavoja instruktorus tikai Artilērijas inspektoram pakļautajām vienībam. 1931. gada augustā bateriju pārdēvē par Atsevišķo artilērijas divizionu, līdz tam nozīmē uz krusta zariem burti "AJB".

 

Krasta artilērijas pulks 

 

Krasta artilērijas pulka krūšu nozīmes pamatā sudrabainas krāsās metāla krusts ar reljefu virsmu un sudraba aploku. Krusta vidū uzlikts stilizēts sešstūraina cietokšņa atveids ar bastioniem. Virsma emaljēta melnā krāsa. Uz tā uzlikti zeltaini sakrustoti lielgabala stobri, augšpusē burts "D" (Daugavgrīva). Uz trim krusta zaru galiem pa reljefai piecstaru zvaigznītei, uz apakšējā zara reljefs gada skaitlis "1920". Aizmugurē vītņu veida piestiprinajuma kājiņa ar diska veida aizdari. Nozīmes izmērs ir 52 x 52 mm, nozīme apstiprināta 1922. gadā.

 

Daugavgrīvas artilērijas pulks 1935. g. 15.maijā pārdēvēts par Krasta artilērijas pulku.

Smagās artilērijas pulks 

 

Smagās artilērijas diviziona krūšu nozīmes pamatā divi melni tērauda lielgabalu stobri, izvērsti savā starpā 45° leņķī. Augšā, stobra ietvērumā, trīs zelta zvaigznītes. Atsevišķi uz stabiem uzlikti zeltīti burti: "SAD" (Smagās artilērijas divizions). Apakšējā stobra ietvērumā atrodas sprāgstoša zeltīta bumba 6 mm diametrā. Uz stobra uzgaļiem, tos aplokot, vijas tumši zila emaljas lente ar zeltītu iekantējumu, kura lokveidīgi starp stobriem noliecas uz leju un ietver sprāgstošo bumbu, no apakšējās puses tai nepieskaroties. Uz lentes ar baltiem cipariem un burtiem uzraksts: "1921. / 26. maijā". Nozīmes otrā pusē iegravēts nozīmes kārtas numurs. Nozīmes izmērs ir 50 x 32 mm, tā apstiprināta 1924. gadā.

 

Divizions izveidots 1921. gada 26. maijā, 1926. g. 1. jūlijā pārdēvēts par Smagās artilērijas pulku.

Bruņoto vilcienu pulks

Nozīme apstiprināta ar Apsardzības ministra pavēli 1921. gadā, no 1924. gada gada skaitlis "1920" nomainīts uz gada skaitli "1919". 

 

Bruņoto vilcienu pulka krūšu nozīmes pamatā divi sakrustoti sudraba lielgabala stobri ažūrā, to centrā uzlikts vagona ritenis ar sliedi, abpus ritenim reljefi spārni. Centrs iekļauts vainaga veida ķēdē, uz kuras uzlikti burti: "BVP." (Bruņoto vilcienu pulks), uz apakšejās daļas gada skaitlis: "1919". Aizmugurē vītņu veida piestiprinājuma kājiņa ar diska veida aizdari. Nozīmes izmērs – 40 x 35 mm.

Bruņoto vilcienu divizions 1926. g. 1. jūlijā pārdēvēts par Bruņoto vilcienu pulku, krūšu nozīmē mainīti burti no "BVD" uz "BVP". 1940. gada 3. februārī pulks izformēts kā laikmetam neatbilstoša kaujas vienība.